"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
با سلام به همه دوستان و مخاطبان وبلاگ فلسفه احکام و مسائل شرعی و با پوزش از خدمت شما عزیزان که بدون ملاحظه جغرافیای زندگی و فقط بخاطر اشتراک در دین و مذهب و به حکم یافتن پاسخ سوالات دینی و مذهبی تان به وبلاگ بنده مراجعه و سوالات عمومی و خصوصی خود را مطرح و جواب می گیرید، بنده نیز باید بدون پرداختن به مسائل دیگر در زمینه ای که مخاطبانم انتظار دارند مطلب بنویسم ولی بخاطر زندگی در شهر خودم و تناسب مسئولتی که دارم بعضی وقت ها به نفع مسئله ای بومی دست به قلم می شوم که امیدوارم خاطر مبارکتان را نیازارد.
موقوفه سلیمان خان افشار موقوفه ای بزرگ است که 4 دانگ شهر تکاب و 6 دانگ چندین روستا از جمله یولقون آغاج، سبیل، دلدلبلاغی و کوسه پیری را شامل می شود. مرحوم سلیمان خان افشار در سال 1277 قمری املاک خود را وقف عام نموده و نیت هایی را مشخص کرده است که هر شخص حقیقی یا حقوقی موظف به عمل به نیات واقف است.
نیت های مرحوم واقف عبارتند از: 1- تعمیر و مرمت حسینیه(مسجد) یولقون آغاج 2- اطعام عزاداران امام حسین علیه السلام در ایام دهه محرم در حسینه مذکور 3- چاپ و نشر کتب اهل بیت علیهم السلام
تولیت موقوفه با فرزندان ذکور واقف بوده که به دلیل اینکه ایشان شرط کرده علاوه بر ذکور بودن باید بر عقیده شیخیه هم استوار باشند لذا به دلیل ضاله بودن فرقه شیخیه، تولیت موقوفه بر عهده حاکم شرع که در زمان حاضر ولی فقیه مصداق آن می باشد، بوده و اداره اوقاف به عنوان بازوی کمکی و رئیس سازمان اوقاف به عنوان نماینده ولی فقیه از طرف ایشان مأذون بوده و علاوه بر اجرای نیات واقف می تواند با تصرف در مازاد بر نیات واقف آن را در حوزه هایی که صلاح باشد مصرف کند.
بعضی از دوستان بدون سوال از این اداره و مسئول آن که قطعا اطلاعات دقیق و وسیعتری در این زمینه دارند در فضای مجازی و وبلاگ خود اقدام به شبهه افکنی کرده و ذهن دیگران را نیز مشوش می کنند که البته سوال کردن خوب بوده و ما از کسانی که با انگیزه درست و با نیت شفاف شدن موضوع سوال می کنند سپاسگزار خواهیم بود ولی متأسفانه استفاده ابزاری و سوءاستفاده از اطلاعات کم عوام و بدبین کردن دیگران به مقوله عظیم وقف که سنت حسنه پیامبر اکرم (ص) می باشد امری مذموم و نادرست است. هرچند ما از نیت و انگیزه دوستانی که سوالات و شبهات را ایجاد می کنند خبر نداریم ولی می دانیم که اگر قصد به دست آوردن اطلاعات صحیح بود حداقل یک بار هم که شده با بنده یا دیگر کارشناسان اداره رو در رو صحبت می کردند و اگر جواب قانع کننده ای دریافت نکردند حق داشتند این بدبینی را رواج دهند!
توضیحاتی را که می خواهم ارائه کنم در بردارنده جواب همه سوالاتی است که مطرح شده است.
1- قطعا اداره اوقاف با نظارت و مدیریت نماینده محترم ولی فقیه در گام اول به دنبال اجرای نیات واقف بوده و این را وظیفه شرعی و قانونی خود می داند و خدای نکرده هرگونه تخلف از آن علاوه برعقوبت اخروی با برخورد مسئولان سازمان مواجه خواهد شد.
اجاره بهای دریافتی از مستأجرین با توجه به کاربری هایی که در اختیار دارند و با نظر کارشناس دادگستری تعیین می شود. (کارشناس دادگستری کسی است که مدرک کارشناسی مورد تأیید دادگستری را دارا بوده و کارمند اداره اوقاف نیست) کاربری زراعی، مسکونی و تجاری هر کدام به تناسب درآمد آن قیمت گذاری می شود. ارزش اجاره در منطقه های مختلف و با ارزش ملک در هر منطقه محاسبه می شود و میزان آن فقط بر اساس نظر کارشناس مشخص می شود.
2- دریافت حق پذیره (پذیره تفکیک طبقاتی، انتقال، اولیه و...) بر اساس قوانینی است که در مجلس شورای اسلامی یا هیئت وزیران تصویب و و به سازمان اوقاف ابلاغ شده است که البته در شهر تکاب تخفیف هایی هم اعمال می شود. قوانین مربوطه در کتابی به نام قانون اوقاف گردآوری شده است.
3- دریافت اجاره بدون حساب و کتاب نبوده بلکه با نظر کارشناس دادگستری و با در نظر گرفتن ارزش اجاره عرصه و اعیان ملک می باشد که قطعا رضایت واقف از نحوه وصول حق و حقوق موقوفه باید مد نظر باشد که خدای نکرده اجحافی در حق موقوفه و واقف صورت نگیرد.
4- علاوه بر اجرای نیات واقف که مدارک و مستندات آن موجود و در صورت مراجعه افراد قابل ارائه است، با مجوز نماینده محترم ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف، کارهای خداپسندانه و خیریه دیگری از محل موقوفه سلیمان خان افشار انجام گرفته که بیان عمومی و جار انداختن آن به صلاح نیست و در صورت مراجعه کسانی که دوست دارند اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند با اسناد و مدارک ارائه می شود.
بازسازی مسجد یولقون آغاج از محل این موقوفه یک نمونه از کارهای عام المنفعه ای است که جزو نیات واقف هم به حساب می آید.
راه اندازی 3 مرکز حفظ قرآن کریم با مجوز نماینده محترم ولی فقیه از محل موقوفه از جمله کارهای درخشان اداره اوقاف و امور خیریه تکاب می باشد که تا به حال 653 نفر عضو دارد که 300 نفر از ثبت نام کنندگان از 10 ماه قبل در کلاس ها شرکت و موفق به حفظ 4 جزء از قرآن کریم شده اند که با عنایت خداوند متعال در چند سال آینده تکاب مملو از حافظان و حاملان قرآنی خواهد بود که به برکت وقف سلیمان خان افشار اتفاق افتاده است.
هم اکنون 10 مربی خواهر و برادر مشغول تربیت حافظان قرآنند که از همه قرآن دوستان و علاقمندان و معلمان و اساتید قرآن دعوت می نمائیم جهت کمک به ترویج فرهنگ غنی قرآن و اهل بیت علیهم السلام دست ما را بگیرند.
در پایان یادآور می شوم که روستا های حسن آباد و انگورد و نبی کندی وقف اولاد سید کاظم رشتی بوده و توسط نوادگان ایشان اداره می شود و ربطی به اداره اوقاف ندارد و البته نوادگان سید کاظم رشتی شیعه اثنی عشری بوده و از فرقه شیخیه نمی باشند.
خدایا به ما توفیق ده تا در عمل به وظیفه شرعی و قانونی خود سربلند بوده و امانت دار خوبی باشیم.طبقه بندی: اعتقادی،  عمومی،  دلنوشته، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 9 مرداد 1392 | توسط : عیسی برادری | نظرات()