"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

برخی کارشناسان کشور معتقدند که نماز خواندن تنها غذای روح انسان نیست، بلکه جسم انسانها را نیز تقویت کرده و آنها را در مبارزه با مشکلات روزمره یاری می دهد.
وقتی چشم ها در حالت نماز ثابت می ماند، جریان فکر هم خود به خود آرام شده و در نتیجه تمرکز فکر افزایش می یابد. ثابت ماندن چشم، باعث ضعف و نواقصی مانند نزدیک بینی می شود و به لحاظ روانی این حالت باعث افزایش مقاومت عصبی فرد شده و بی خوابی و افکار نا آرام را از انسان دور می کند.
ایستادن در حال نماز باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده و قسمت مرکزی مخچه که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی است را تقویت می کند و این عمل باعث می شود فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد.
نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره ها را تقویت کرده و آن را در حالت مستقیم نگاه می دارد. تقویت احشاء و ماهیچه های شکم، حفظ سلامت دستگاه گوارش و رفع یبوست مزمن، سوء هاضمه و بی اشتهایی از دیگر خواص نماز خواندن و رکوع است.
رفع تنبلی کبد، طحال، لوزالمعده و کلیه ها، برطرف کردن دردها و ناراحتی های ناحیه شکم، ماساژ دادن دستگاه های داخلی موجود در شکم، نگهداری ستون فقرات و مهره های کمر در وضعیّت صحیح و مطلوب و کمک به نرمی و قابلیّت انعطاف کمر از دیگر خواص طبّی رکوع در نماز است.
کارشناسان می گویند در حالت رکوع ماهیچه های اطراف ستون مهره ها منبسط می شود که در متعادل و آرام کردن اعصاب سمپاتیک موءثر است. مدّت زمان خواندن ذکر رکوع نیز باعث تقویت عضلات صورت و گردن، ساق پاها و ران ها می شود که البته در سرعت بخشیدن به جریان خون در قسمت های مختلف بدن منتهی می شود.
نظم متابولیسم بدن، فراهم نمودن زمینه از بین رفتن اکثر بیماری ها از بدن، کمک به حالت افزایش حالت استواری و استحکام مغز و بهبود ناراحتی های تناسلی و نارسایی های تخمدان از دیگر خواص رکوع در نماز است.
سجده نیز ستون مهره های بدن را تقویت کرده و درد های سیاتیک را آرام می کند. سجده علاوه بر از بین بردن یبوست و سوءهاضمه، پرده دیافراگم را تقویت کرده و به دفع مواد زاید بدن به دلیل فشرده شدن منطقه شکمی کمک می کند.
سجده همچنین باعث افزایش جریان خون در سر شده که این امر با تغذیه بهتر بافت های پوست صورت، غدد موجود در سر و گردن، ساق پاها وران و تغذیه این غدد، باعث حفظ شادابی، زیبائی و طراوت پوست می شود.
حالت سجده به واسطه باز شدن مهره ها از یکدیگر، باعث کشیده شدن اعصابی که قسمت های مختلف بدن را به مغز وصل می کند، شده و این اعصاب را در یک تعادلی قرار می دهد که این عمل برای سلامت انسان بسیار حائز اهمیّت است.
سجده باعث ایجاد آسودگی و آرامش در فرد شده و عصبانیّت را تسکین می دهد. همچنین سجده برای زنانی که دچار اختلال یا نا هماهنگی در لگن خاصره و عادت ماهانه می باشند، بسیار مفید است.
استحکام بخشیدن و تقویت عضلات پاها و ران ها، کمک به رفع نفخ معده و روده، تقویت کل دستگاه عصبی، تسریع جریان خون در لگن خاصره و نواحی داخل شکم، کاهش فشار خون در دستگاه تناسلی، بهبود فتق و بیضه در مردان، از خواص طبّی نشستن بعد از سجده نماز است.
روشن است که نماز فلسفه خاص خود را دارد که معراج موءمن و مایه قرب به حق است و آن را باید فقط برای خداوند تعالی خواند نه به انگیزه فواید وآثاری از این دست. ولی آگاهی از این دست نظرات علمی نیز می تواند برای برخی مفید باشد.
..................................................................
منبع: پیام زن ، خرداد ماه سال 1383 شماره: 147
طبقه بندی: عمومی، 
مطالب مرتبط: حوزه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 20 فروردین 1389 | توسط : عیسی برادری | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30