"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
یکی از برکات رمضان و آثار معنوی روزه، نرم شدن دل و به وجود آمدن حس ترحم و تعاون است، انسان ها (هرچند متکبر) با چشیدن طعم گرسنگی و تشنگی به یاد شکم های همیشه گرسنه و لب های همیشه تشنه می افتند و به سختی و مشقت امورات آنان فکر می کنند و همین باعث ایجاد فضایی برای نشان دادن احساسات می شود و آن وقت روزه تأثیر خودش را گذاشته و فلسفه آن تا حدودی نمایان می شود.
این روزها قحطی در شاخ آفریقا (سومالی) بیداد می کند و توان مقاومت ساکنین آن دیار را روز به روز به نقطه صفر نزدیکتر می کند در حالیکه خیلی ها از شدت شکم سیری رؤیاهای رنگی می بینند و عالمی غیر از عالم خود را حتی تصور هم نمی کنند و اگر روزانه هزار بار هم صحنه های دلخراش مربوط به مردمان فقیر و درمانده سومالی را ببینند تحت تأثیر قرار نمی گیرند!
ولی آنان که با شکمی گرسنه و لبانی محتاج به جرعه ای آب تصاویر کودکان و مادران قحطی زده را تماشا می کنند می توانند بخشی از درد آن ها را لمس کنند و می فهمند که گرسنگی و تشنگی چه نعمت با ارزشی بوده و آنها را با واقعیت آشنا کرده و در فهم احساس حال دیگران توانا می کند.
شاید سیل سال گذشته پاکستان و قحطی امسال سومالی در ماه مبارک رمضان برای سنجش حس مسئولیت ما روزه داران بوده و یا پله ترقیی است برای آن هایی که از رهگذر روزه می خواهند به قله کرامت برسند. هر چی هست بی حکمت نیست و یک ندایی نامحسوس ولی محسوس صدایمان می کند که ای روزه داران برای دیدن فلسفه روزه خود بشتابید و اطراف خود را خوب بنگرید و بدان که تکلیفتان است عمل کنید.
میلاد کریم اهل بیت (ع)، امام حسن مجتبی (ع) را خدمت همه دوستان تهنیت عرض می کنم.

 
 
طبقه بندی: فلسفه احکام، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 25 مرداد 1390 | توسط : عیسی برادری | نظرات()