"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

رمضان را همه با نام ماه ضیافت الهی می شناسند و با نزدیک شدنش  حال و هوای روحانی فضای خانه ها و جامعه و دل های مؤمنین را فرا می گیرد، خیلی ها چند روز آخر شعبان را نیز روزه می گیرند تا پاک و آماده به پیشواز رمضان بروند، چه ماه زیبا و دوست داشتنی است این ماه ضیافت! همه خدا را حس می کنند حتی آن هایی که اهل عبادت و بندگی نیستند فضای سنگینی را در اطراف خود تجربه می کنند و از اینکه روزه نمی گیرند و اهل دعا و مناجات نیستند ناراحتند و به حال بندگان مؤمن خداوند غبطه می خورند.
کدامین فضای زیبا و معنوی رمضان را بگویم؟ وقت پر از برکت و نورانیت سحر را که  در خود دنیایی از رمز و راز را جای داده است و می توان گفت پله صعود و راه میانبر کمال است و هر کس به جایی رسیده از برکات سحرگاهان بوده است، زمانی که بیداری در آن و نماز و راز و نیاز برای پیامبر رحمت(ص) واجب بوده و پیروان راستینش به پیروی از آن وجود نازنین سحرگاهان پهلو از زمین کنده و با خدای خود به راز و نیاز می پردازند.
هر گنج سعادت که خدا داد به حافظ
از یمن دعای شب و ورد سحری بود

افطار را بگویم که وقتی احساس می کنی ملائک هم گوش به دعای روزه دارانند تا به برکتش نورانیتی بگیرند  و فضای معنوی حاکم بر خانه و خانواده و دعای پدر، تلاش و اخلاص مادر، چهره های راضی و امیدوار و معصومانه کودکان آن را دوست داشتنی تر کرده است.
قران برای چند صباحی هم که شده از مهجوریت در آمده و تلاوت آیات روحبخش آن معنویتی دوچندان ایجاد کرده و دعا ها و نماز و احسان های مخصوص ماه مبارک رمضان زمینه های جلب رحمت الهی را فراهم و شسته شدن گناهان و غضب الهی را مهیا می کند و او برای حضور پرشور و سرور میهمانانش بی تاب تر از خود میهمانان است، چون دوست دارد بندگان با نزدیکی به او خود را پاک کنند و رحمت های او را شامل حال خود گردانند، چه میزبان مهربان و دوست داشتنی!
روزه ابزاری برای اذیت و آزار بندگان نیست، لطفی است از طرف خداوند که با آن فقیر و غنی یکسان طعم گرسنگی را می چشند و غرورهای کاذب و فخر فروشی های جاهلانه رخت بریسته و انسان ها برابری در پیشگاه خداوند را احساس و برتری بر همدیگر را از دریچه ایمان و اخلاص و تقوا می نگرند، با گرسنگی و تشنگی یک روزه به یاد عطش و جوع طولانی روز قیامت افتاده و برای آن روزشان توشه مهیا می کنند و بخاطر همین است که در این ماه شیطان در غل و زنجیر است ، چون انسان ها بیشتر عبرت گرفته و بهتر به فکر دار آخرتند و به راحتی گول شیطان را نمی خورند و روزه سببی برای دوری آنها از گناهان و آلودگی هاست.
اثرات جسمی روزه هم برای همگان روشن است که با این کار دستگاه گوارش که یکسال مدام با جذب و دفع غذا رو به فرسودگی گذاشته یک ماه استراحت کرده و به طول عمر کمک می کند، از طرفی چربی های اضافی بدن ذوب و خطرات زیادی از این طریق دفع می گردد.
 فواید جسمی و روحی یا مادی و معنوی روزه بسیار زیادتر از آن چیز هایی است که ذکر شد و امیدواریم با نیت خالص جزو روزه داران واقعی باشیم. انشاءالله.

بخشی از احکام روزه در صفحات جانبی این وبلاگ گنجانده شده و در صورت سوال دوستان، در زیر کامنت آنها جواب داده خواهد شد. 

طبقه بندی: فلسفه احکام، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 10 مرداد 1390 | توسط : عیسی برادری | نظرات()