"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
در روایات مختلف از مرگ ناگهانی در آخرالزمان صحبت به میان آمده و در موارد زیادی هم از علل آن بحث شده است  از جمله علت های مرگ مفاجاتی قطع رحم، اذیت والدین، گناهان جدید، روابط نامشروع، ربا، قسم دروغ و...می باشند که امروزه در جامعه به وفور قابل مشاهده است.
اشتغالات فراوان، ماشینی شدن روابط، هزینه های بالا و... باعث قطع ارتباط با اقوام و نزدیکان شده و افراد از انرژیی که از این دیدارها و ارتباط ها قرار بود نصیب آنها بشود، محروم می شود.
عواطف پاک و خدادای و استثنائی میان پدران و مادران و فرزندان بخاطر مسائل جزئی و دنیوی دچار خدشه شده و رضایت والدین که خود عامل معنوی بزرگی برای رشد و تعالی انسان هاست، از او سلب ، آرامشی که از این طریق  تزریق می شد قطع ، دعاهای خالصانه مادر و پدر که اثرات معجزه آسا داشت، دیگر او را همراهی نمی کند.
بر اساس روایات رسیده از معصومین علیهم السلام "هر وقت گناه جدیدی در زمین رخ بدهد عذاب جدیدی هم اتفاق می افتد" در دنیای امروز بشر به واسطه پیشرفت های علمی و گستردگی وسایل ارتباط جمعی روزانه چندین نوع گناه رو ابداع می کند که بر اساس وعید های اولیاء الهی قطعا عذاب های جدیدی هم رو خواهد شد که یکی از آنها مرگ ناگهانی است.
روابط نامشروع یکی دیگر از عوامل مرگ ناگهانی است که دین اسلام نسبت به پرهیز از آن دستور داده است، اینگونه روابط باعث از هم گسستگی روابط عاطفی میان خانواده ها شده، حق و حقوق انسان ها را ضایع می سازد، انسانی که دنبال این نوع روابط است، استرس و اضطراب یار همیشگی اوست، آبروی خود را همیشه در معرض خطر می بیند، این فشارهای روحی و عصبی باعث اختلالات جسمی و روحی فراوانی در وجودش شده و او را به سوی مرگ رهنمون می سازد.    
در معاملات امروز جامعه ربا رایج شده و تعداد زیادی از مردم از روی غفلت و تعدادی هم بدون توجه به توصیه های دینی از طریق ربا و کسب حرام زندگی خود را آلوده می کنند همین امر یکی از علل مرگ ناگهانی است. حضرت علی "ع" فرمود : زمانی که ربا در میان قومی شایع شود و آشکارا به ربا مشغول باشند ، به مرض وبا دچار می شوند و به مرگ ناگهانی می میرند . امام صادق "ع" هم فرمود : زمانی که ربا زیاد شود ، زلزله ها نیز زیاد می شود .
قسم دروغ نقل محافل و ورد زبان اغلب مردم است و متأسفانه قبح این کار به شدت شکسته شده و حتی صدا و سیمای ما هم بدون توجه به بار تربیتی  منفی آن، به این گناه بزرگ دامن می زند.
خلاصه: با توجه به علل بالا که جزئی از علت های بسیار زیاد مرگ ناگهانی بود به نظر می رسد انسان امروز، خودش را به سوی مرگ رهنمون می سازد.
به نظر شما چطور می شود از این گناهان به دور بود و از عواقب خطرناکش در امان؟ راهکارتان چیست؟

روایات مرتبط در ادامه مطلب

حضرت علی "ع" می فرماید : چه بسا خانواده ای اهل ایمان باشند ، ولی خداوند آنان را به خاطر قطع رحم ، محروم و عمرشان را کوتاه می کند و چه بسا خانواده ای اهل گناه و معصیت هستند ، ولی خداوند به خاطر صله رحم و روابطی که با هم دارند و دور هم جمع می شوند به آنان روزی و عمر طولانی می دهد . همچنین در روایت دیگری فرمودند : قسم دروغ و قطع رحم خانه ها را ویران و از اهل و خانمان خالی می کند ( و باعث می شود عمر انسان کوتاه و دچار مرگ زودرس شود).

همان طوری که نیکی به پدر و مادر عمر را زیاد می کند ، آزار رساندن به آنان نیز باعث کوتاهی عمر انسان می شود .

یامبر اکرم "ص" فرمود : همان طوری که نیکی به پدر و مادر عمر را زیاد می کند ، آزار رساندن به آنان نیز باعث کوتاهی عمر انسان پیامبر اکرم "ص" فرمود : زمانی که زنا زیاد شود ،مرگ ناگهانی هم زیاد می شود

 

حضرت علی "ع" فرمود : زمانی که ربا در میان قومی شایع شود و آشکارا به ربا مشغول باشند ، به مرض وبا دچار می شوند و به مرگ ناگهانی می میرند . امام صادق "ع" هم فرمود : زمانی که ربا زیاد شود ، زلزله ها نیز زیاد می شود .

 

طبقه بندی: فلسفه احکام، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 8 خرداد 1390 | توسط : عیسی برادری | نظرات()