"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

وقتی خدا آدم را آفرید و برای این آفرینش "فتبارک الله احسن الخالقین" را ارزانی خود کرد در حالی بود که نصف این خلقت شکل نگرفته بود، و هنوز آدم بوی نابودی می داد و بقای او بسته به وجود کسی بود که هنوز پا به عرصه وجود ننهاده بود....
حوّا که آمد وجود آدم تثبیت شد و استمرار و بقای نسل معنی پیدا کرد، خدا او را همدم آدم آفرید تا شریک غم و شادی هایش باشد، یاری گر او برای مأموریتی باشد که خدا تکلیفش کرده است...
زن در طول تاریخ با فراز و نشیب های فراوانی مواجه بوده است و در اغلب ادوار تاریخی مورد بی مهری قرار گرفته و آنچنان که باید قدر او شناخته نشده است.
زمانی که اسلام ظهور کرد زن موجودی مظلوم و بی دفاع بود که تولّد او مایه ننگ خانواده ها و زنده به گور شدن اولین زهر چشمی بود از او گرفته می شد.
اسلام برای زن کرامت قائل شد و حقوق اجتماعی او را برابر با مردان قرار داد و راه رشد و تکامل معنوی و دستیابی به مراحل والای تربیتی و اخلاقی را برای او هم باز گذاشت. پیامبر رحمت(ص) خود اولین فردی بود که منادی احقاق حقوق زنان شد و در قول و عمل پایبندی خود را به عنوان صاحب شریعت به این مسئله نشان داد. خانه او میزبان زنی شد که تمام زندگی خود را وقف رشد اسلام نمود و از هیچ کمکی برای حاکم شدن دین کامل، دریغ نکرد. شاید بخاطر این مجاهدت ها، خداوند دامن او را لایق پرورش بهترین زن یعنی حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها قرار داد و با این آفرینش، این موجود الهی حقانیت وجود زن را فریاد زد.
چه فریاد مقدسی بود وقتی بهترین زن دو عالم در دامن بهترین دین، در خانه بهترین انسان، در جوار افضل پیامبران (ص)، پا به عرصه وجود گذاشت. او تنها موجودی بود که با آمدنش پدر مأمور به قربانی و دعا و شکر شد و بشارت ادامه نسل پیامبر(ص) از طریق دختر به او داده شد.
شاید بهترین آیه های قران آیات سوره کوثر بود که گوش پیامبر رحمت (ص) را مورد نوازش قرار داد. اعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بسم الله الرحمن الرحیم. انّا اعطیناک الکوثر. فصلّ لربک وانحر. انّ شانئک هوالابتر.
فاطمه(س) به دنیا آمد، با آمدنش زن جانی دوباره گرفت، او مأمور خدا بود تا الگوئی از زن خدائی ارائه کند که برای همیشه تاریخ انگشت نما باشد و کسی نتواند زن را کمتر از آن چیزی که خدا منظور کرده است بپندارد. شخصیت اجتماعی او، عبادت و بندگی، آشنائی به وظایف شوهر داری، خانه داری، شرکت او در جنگ ها و کمک های پشت جبهه اش، ولایتمداری و تا پای جان دفاع جانانه اش از حریم ولایت، عفّت و حجابش، بیان و نطق مستدلّش و... نمونه های بارزی از این الگوی الهی است که نصب العین زنان تاریخ شده است.
اگر زنان قبل از فاطمه دلیل و بهانه ای برای کوتاهی داشته باشند، زنان بعد از او بهانه ای ندارند، چون الگویی مثل او را دیده اند و باید برای رسیدن به قلّه های کمال و معرفت در همه زمینه ها تلاش خود را به کار بندند.
هر چند امروزه از زن به عنوان ابزاری برای رسیدن به مطامع دنیوی استفاده می شود و متأسفانه در جامعه مذهبی ما هم خیلی جا ها به این سمت حرکت می شود و می توان این نکته را در شرکت های تجاری، داروخانه ها، ادارات  و حتی در فیلم ها و برنامه های صدا و سیما هم مشاهده کرد، ولی کم نیستند زنان مؤمنه ای که با الگو گیری از سرور زنان عالم، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها چشم به قلّه کمال دوخته اند و برای رسیدن به آن نقطه ذره ای از راه و رسمی که فاطمه(س) برایشان ترسیم کرد، نخواهند شد.


پی نوشت:
1- فاطمه (س) فقط الگوی زنان نیست، او الگویی تمام عیار برای همه انسان هاست.
2- امام عصر(عج) می فرماید: مادرم فاطمه زهرا (س) برای من الگو هستند.
 

طبقه بندی: اعتقادی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 1 خرداد 1390 | توسط : عیسی برادری | نظرات()