"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

حتما براتون اتفاق افتاده که نگاهتون به چیزی افتاده و جلب توجه کرده و شما رو مجاب کرده تا اونو به دست بیارید، ممکنه اون چیز رو تا حالا اصلا ندیده بودین و اولین بار بود که می دیدینش ولی با یک نگاه مجذوبش شده و به فکر خریدش افتادین.
در اسلام برای نگاه کردن (به هر چیزی که باشه) تعریفی وجود داره که باعث کنترل نگاه و مدیریت آن می شود، ممکنه نگاه به بعضی چیزا خوب بوده و به دست آوردنش غنیمت، مثلا می گوید به عظمت خداوند (آسمان ها و زمین و خورشید و ماه و ستارگان و...) بنگر تا قدرت خداوند رو ببینی و در برابر عظمتش سر تعظیم فرود آوری. به صورت پدر و مادر با محبت نگاه کن تا نهایت عطوفت و مهربانی و مشقتی که برای تربیت تو متحمل شده اند را  در آن دیده و برای همیشه سپاسگزارشان باشی، به صورت عالم نگاه کن تا به علم و نورش غبطه بخوری و خود را برای رسیدن به مراحل بالای علم و معنویت مهیا کنی و....
در مقابل، از بعضی نگاه ها بر حذر می دارد تا به فکر به دست آوردنش نیفتاده و برای تحصیل چیزی غیر مفید تلاش نکنی چون او تو را با هدفی والا و برای امری عظیم آفریده است و بی دلیل ملائک را برای سجده به آدم مأمور نکرده است، می گوید چشمت به مال و منال مردم نباشد تا حرص و طمع وجودت را نگیرد، به مقام دنیوی و مادی آنان چشم ندوز تا همه همّ و غمت بدست آوردن دنیا و مادیات نشود، از کنار دری که باز است به درون خانه مردم خیره نشو تا چشمت به دنبال مال و ناموس مردم دوخته نشود، از نگاه به نامحرم احتراز کن تا جمال او تو را نفریبد و دین و ایمانت را نشانه نرود، مثل موسی باش که به دختر شعیب گفت: " من از جلو حرکت می کنم و شما از پشت سر بیائید چون برای ما از پشت سر زنان رفتن قبیح است" با این کار امانتداری خود را به شعیب ثابت نمود و از نگاه هرزه خودداری کرده و امنیت روانی خود و جامعه اش را تأمین نمود، امروزه چقدر مواظب نگاه هایمان هستیم؟ به چه اندازه موسائیم؟ چقدر امنیت روانی خود،خانواده و اجتماع را تأمین می کنیم؟
وقتی حضرت علی علیه السلام شنیدند در بازار کوفه مردم طوری راه می روند که شانه های زن و مرد به هم می خورد، زبان به ملامت مردم کوفه گشود و دعوت به غیرتشان کرد، خودمان را چقدر مخاطب فریاد غیرتمندانه مولایمان می دانیم؟! مراوداتمان در کوچه و بازار طوری هست که مورد رضایت امام معصوممان(عج) باشد؟ ارتباطات خانوادگی، نگاه ها و صحبت هایی که بین ماها رایج است مطابق با معیار های شرعی است؟ به نظر شما ریشه بسیاری از نا هنجاری ها نتیجه نگاه های آلوده نیست؟

طبقه بندی: فلسفه احکام، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 25 اردیبهشت 1390 | توسط : عیسی برادری | نظرات()