"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "
هفته معلم است و یاد و خاطره استاد شهید آیت الله مطهری(ره) بار دیگر فضای کشور را عطر آگین کرده است، ما هم یادش را گرامی می داریم و از خداوند متعال توفیق ادامه راه آن شهید بزرگ را مسئلت داریم.
یکی از الفاظی که از پرستیژ خاص و پر طمطراقی برخوردار بوده و باعث فخر فروشی و خود برتر بینی خیلیا شده "سواد" است، امروزه هرکس باسواد باشد دارای اعتبار و شخصیت است ولی بی سوادی عاملی برای سرخوردگی افراد جامعه.
معنای سواد سیاهی است و اتفاقا از همین روست که ما سوادمان دچار غرور و تکبرمان می کند چون غرور و تکبر و دیگر رذائل اخلاقی از جهل و تاریکی های وجود انسان نشأت گرفته و او را از مسیر درست منحرف می کند و الا دلیلی ندارد آدمی که معلوماتش بیشتر است منحرف شود!
ولی در مقابل آن چیزی که از رونق افتاده و طالبان آن کم شده اند "علم" است که درست در نقطه مقابل سواد قرار گرفته و برعکس آن، نور و ضیاء می بخشد  و انسان دارای علم عالمی است نورانی که محیط اطراف خود و انسان های همجوار خود را نیز از این نورانیت بهره مند می سازد، این همانی است که اسلام برای طلبش تشویقمان کرده است و نمونه های فراوانی برای تعریف و تمجید بزرگان دین از علم وجود دارد از جمله: [ طلب العلم فریضه...__ اطلبوا العلم و لو بالصین    __ العلم نور... و... ]
علم مفید تاریکی را از وجود انسان می زداید و مایه هدایت دیگران نیز می شود، جهل و نادانی را درمان می کند، غرور و تکبر را زمینگیر می کند و...
پیامبر مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وقتی امام علی علیه السلام را برای سفری تبلیغی بدرقه می کرد فرمود: "علی جان اگر خداوند بوسیله تو یک نفر را هدایت بکند برایت از همه آنچیزهایی که آفتاب بر آن ها می تابد بهتر است".
امروز غرب که ادعای پیشرفت دارد و خود را قله معلومات می داند از این علم چقدر بهره برده است؟ آیا علم او همانی است که اسلام برای تحصیلش تشویق و ترغیب کرده است؟ اگر همان علم است پس چرا ثمره آن ظلم و جور و کشتار و ... است؟ این همان سواد نیست که زندگی انسان ها را تباه کرده و روزانه داغ هزاران انسان بی گناه را مهمان دل عزیزانشان می کند ؟!
اینجاست که قدر علم استاد شهید مطهری و امثال او شناخته می شود و ثمرات با برکتش نمایان می گردد، علمی که توانست با تفکر،بیان و قلم رسای استاد، دانشگاه شبه لائیک زمان شاه را به مدرسه معارف تبدیل کرده و از این رهگذر نیروهای فکری آینده انقلاب را تأمین کند.
علمی که نور آن در آثارش هویداست و بعد از گذشت سال ها هنوز هم تازه تازه است و پرسشگران را از زلال معارفش سیراب می کند.
امروز نیاز ما "علم" است و "معلم" که در هر دو دچار کمبودیم.
کاش جای سوادمان علم داشتیم و با آن سیاهی هایمان را می شستیم، کاش بی سواد بودیم...

طبقه بندی: عمومی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 | توسط : عیسی برادری | نظرات()
نمایش نظرات 1 تا 30