"همیشه می توان تولدی دوباره داشت..به روز شدن شبهای یکشنبه "

 مبطلات روزه‏
س : من در روز ماه رمضان به علّت اغواى شیطان تصمیم گرفتم روزه‏ام را باطل كنم لكن قبل از این كه عملى كه روزه را باطل مى‏كند انجام دهم، از تصمیم خود منصرف شدم حكم روزه‏ام چیست؟ و اگر این امر درروزه غیر ماه رمضان پیش آید چه حكمى دارد؟


در روزه ماه رمضان اگر در اثناى روز از نیت روزه گرفتن بر گردد بطورى كه قصد ادامه روزه نداشته باشد، روزه‏اش باطل مى‏شود و قصد دوباره او براى ادامه روزه فایده ندارد. امّا اگر دچار تردید شود به این معنى كه هنوز تصمیم نگرفته است روزه را باطل كند، یا تصمیم بگیرد كارى را كه موجب باطل شدن روزه است صورت دهد و هنوز آن را انجام نداده در این دو صورت صحت روزه او محل اشكال است و احتیاط واجب آن است كه روزه را تمام كند و بعدا هم آن را قضا نماید. هر روزه واجب معین دیگر - مانند نذر معین و امثال آن - نیز داراى همین حكم است.

س: آیا اگر از دهان شخص روزه دار خون بیاید، روزه‏اش باطل مى‏شود؟


روزه به سبب آن باطل نمى‏شود، ولى واجب است كه از رسیدن خون به حلق جلوگیرى كند.


س : حكم استعمال دخانیات مانند سیگار در حال روزه چیست؟


احتیاط واجب آن است كه روزه‏دار از دودهاى انواع دخانیات و نیز مواد مخدّرى كه از راه بینى یا زیر زبان جذب مى‏شود خوددارى كند.


س : آیا ماده «ناس» كه از توتون و غیر آن ساخته مى‏شود و براى چند دقیقه زیر زبان گذاشته شده و سپس از دهان بیرون انداخته مى‏شود، مبطل روزه است یا خیر؟


اگر آب دهان مخلوط به ماده «ناس» را فرو ببرد، موجب بطلان روزه‏اش مى‏شود.


س : نوعى داروى طبى براى اشخاص مبتلا به تنگى نفس شدید وجود دارد كه عبارت است از یك قوطى كه در آن مایع فشرده شده وجود دارد و با فشار دادن آن داروى مایع بصورت پودر گاز از طریق دهان وارد ریه شخص بیمار شده و موجب تسكین حال وى مى‏گردد. گاهى بیمار مجبور مى‏شود در یك روز چندین بار از آن استفاده كند، آیا با وجود استفاده از این دارو، روزه گرفتن جایز است؟ با توجه به اینكه بدون استفاده از آن روزه گرفتن غیرممكن و یا بسیار سخت خواهد بود.


اگر ماده مذكور هواى فشرده همراه با داروئى هر چند به صورت گاز یا پودر باشد و وارد حلق شود، صحت روزه محل اشكال است و در صورتى كه روزه گرفتن بدون استعمال آن، ممكن نیست یا مشقّت دارد، جائز است از آن استفاده كند، لكن احتیاط آن است كه مبطل دیگرى انجام ندهد و در صورت تمكّن (بدون استفاده از آن) روزه‏ها را قضا نماید.


س : من در بیشتر روزها آب دهانم با خونى كه از لثه‏هایم مى‏آید مخلوط مى‏شود و گاهى نمى‏دانم آب دهانى كه فرو مى‏برم همراه با خون است یا خیر؟ روزه‏ام با این حال چه حكمى دارد؟ امیدوارم مرا راهنمائى فرمائید.


اگر خون لثه در آب دهان مستهلك شود، محكوم به طهارت است و بلعیدن آن اشكال ندارد و مبطل روزه نیست، و همچنین در صورت شك در همراه بودن آب دهان با خون، فرو بردن آن اشكال ندارد و به صحت روزه ضرر نمى‏زند.


س : در یكى از روزهاى ماه رمضان روزه گرفتم ولى دندانهایم را مسواك نزدم، و بدون اینكه باقیمانده غذاهاى لابلاى دندانها را عمدا ببلعم، خودبخود بلعیده شده است. آیا قضاى روزه آن روز بر من واجب است؟


اگر علم به وجود باقیمانده غذا در بین دندانهایتان و یا علم به رسیدن آن به حلق نداشته‏اید و فرو رفتن آن هم عمدى و با التفات نبوده، قضاى روزه بر شما واجب نیست.


س : از لثه شخص روزه‏دارى خون زیادى خارج مى‏شود، آیا روزه‏اش باطل مى‏شود؟ آیا براى او ریختن آب با ظرف بر سرش جایز است؟


با خروج خون از لثه تا آن را فرو نبرده است، روزه باطل نمى‏شود. همچنین ریختن آب بر روى سر توسط ظرف و مانند آن به صحت روزه ضرر نمى‏رساند.


س : داروهاى مخصوصى براى معالجه بعضى از بیمارى‏هاى زنان وجود دارد (شیافهاى روغنى) كه در داخل بدن گذاشته مى‏شود، آیا استفاده از آن موجب بطلان روزه مى‏شود؟


استفاده از آن داروها به روزه ضرر نمى‏رساند.


س : نظر شریف جنابعالى درباره تزریق آمپول و سایر تزریقات نسبت به روزه داران در ماه مبارك رمضان، چیست؟


احتیاط واجب آن است كه روزه‏دار از آمپول‏هاى مقوّى یا مغذّى و هر آمپولى كه در رگ تزریق مى‏شود و نیز انواع سرم‏ها خوددارى كند، لكن آمپول‏هاى داروئى كه در عضله تزریق مى‏شود و نیز آمپول‏هائى كه براى بى‏حسّ كردن به كار مى‏رود، مانعى ندارد.


س : آیا خوردن قرص فشار خون در حال روزه جایز است یا خیر؟


اگر خوردن آن در ماه رمضان براى درمان فشار خون ضرورى باشد، اشكال ندارد، ولى با خوردن آن روزه باطل مى‏شود.


س : اگر من و بعضى از مردم بر این عقیده باشیم كه بر استفاده از قرصها جهت مداوا عنوان‏خوردن‏وآشامیدن‏صدق‏نمى‏كند، آیاعمل‏به آن جایز است و به روزه‏ام ضرر نمى‏زند؟


خوردن قرص روزه را باطل مى‏كند.


س : اگر شوهر با همسر خود در ماه رمضان جماع نماید و زن نیز به آن راضى باشد چه حكمى دارد؟


بر هر یك از آنان حكم افطار عمدى جارى است و علاوه بر قضا، كفاره هم بر هر دو واجب است.


س : اگر مردى با همسرش در روز ماه رمضان شوخى و ملاعبه نماید، آیا به روزه‏اش ضرر مى‏رساند؟


اگر منجر به انزال منى نشود، به روزه خللى وارد نمى‏كند، ولى اگر باعث انزال منى شود، جایز نیست و روزه باطل مى‏شود.